Fizică, întrebare adresată de LaurentiuTalpos, 9 ani în urmă

O foaie de sticla cu forma paralelipipeda are lungime de 1,2 m,grosimea de 0,3 cm si latimea de 75 cm.Densitatea sticlei este 2,5 g/m cub. a) Afla volumul foii de sticla,in m cub. b) Cat cantareste foaia de sticla,in Kg?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Utilizator anonim
8
V=120•0,3•75=2700cm^3=2,7dm^3=0,0027m^3; m=Vp=2700•2,5=6750g=6,75kg
Alte întrebări interesante