O forta F1=4 N acționând asupra unui corp ii imprima o accelerație a1=2m/s2. Ce forta F2 trebuie sa acționeze asupra corpului pentru ca acesta sa se deplaseze cu accelerația a2=5 m/s2? De fiecare data forțele acționează orizontal, iar deplasarea corpului se face pe o suprafață orizontala fără frecări.
Utilizați principiile dinamicii.
VA ROG!!!
Urgent!
Anexe:

Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns: F₂ = 10N
a) Forta = masa x acceleratia
F = ma
F1 = 4 N
a₁ = 2 m/s²
masa corpului m = F/a = 4 N / 2 m/s² = 2 kg
In al doilea caz, acelasi corp - m = 2 kg - se va deplasa cu o accelerație de 5 m/s² si trebuie sa aflam forta ce determina aceasta acceleratie
F₂ = ma₂
F₂ = 2 kg x 5 m/s² = 10 N
beeagaby:
multumesc
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă