O gospodina a cumparat 4 kg de mere cu 5 lei kilogramul,2 kg piersici cu 8 lei kilogramul, iar din restul pana la 50 de lei a cumparat 2 kg struguri. Cat a platit pentru kg de struguri?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
4×5=20 lei ( merele )
2×8=16 lei ( piersicile)
20+16=36 lei ( au costat merele si piersicile la un loc )
50-36=14 lei ( restul rămas )
14:2=7 lei ( costă 1 kg de struguri )
Răspuns de
1
Răspuns:
50-(4 x5+2 x 8)=50-(20 +16)=50-36=14 lei suma ramasa ; 14:2=7 lei 1 kg struguri
Explicație pas cu pas:
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă