o gospodina a cumpărat. de la piata un curcan si o gaina.Curcanul a costat cu 30 de lei mai multe decât găini.Care este suma plătită pentru fiecare pasăre,daca se știe că de patru ori prețul găinii însumează 190 de lei vă rog
Plastilinaa:
Ai invatat numerele zecimale (adica cu virgula)?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
190x4=760 PRETUL GANELOR
760+30=190 PRETUL CURCANILOR
760+30=190 PRETUL CURCANILOR
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Ed. tehnologică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă