O gospodină a cumpărat într-o zi 5 kg de ceapă și 30 de ouă plătind în total 1200 lei. O altă gospodină a cumpărat ,cu același prețuri unitare, 10 kg de ceapă și 50 de ouă plătind în total 2150 lei . Să se afle câți lei costă un ou și câți lei costă 1 kg de ceapă
Vă rog cu calcule nu doar răspunsurile
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
5 kg de ceapă....30 de ouă.....1200 lei | × 2
10 kg de ceapă....50 de ouă.....2150 lei
10 kg de ceapă....60 de ouă....2400 lei
10 kg de ceapă....50 de ouă....2150 lei
-----------------------.....10 ouă....250 lei
1 ou....250 : 10 = 25 lei
5 kg de ceapă.....30 × 25 = 750 lei....1200 lei
5 kg de ceapă.....1200 - 750 = 450 lei
1 kg de ceapă....450 : 5 = 90 lei
10 kg de ceapă....50 de ouă.....2150 lei
10 kg de ceapă....60 de ouă....2400 lei
10 kg de ceapă....50 de ouă....2150 lei
-----------------------.....10 ouă....250 lei
1 ou....250 : 10 = 25 lei
5 kg de ceapă.....30 × 25 = 750 lei....1200 lei
5 kg de ceapă.....1200 - 750 = 450 lei
1 kg de ceapă....450 : 5 = 90 lei
PoneiulRoz:
mulțumesc că mai ajutat
Răspuns de
3
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Notam cu :
x = pretul pentru 1kg ceapa
y =pretul pentru 1 ou
------------------------------------------
5*x + 30*y =1200 | (*2)
10*x +50*y = 2150 | (-)
-------------------------------------
10x +60y = 2400
-10x -50y = - 2150
--------------------------
10y = 250
y=25 lei / ou
5x + 30*25 = 1200
5x = 1200-750
5x= 450
x=90 lei / kg ceapa
Verificare:
5*90 +30*25 =450+750=1200
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă