Matematică, întrebare adresată de stefan17042007, 9 ani în urmă

o gospodina a platit 19 lei pentru doua kg de banane si 3 kg de portocale.alta gospodina a cumparat 4 kg de banane si doua kg de portocale si a platit 26 de lei.cat costa un kg de banane ?dar unul de portocale?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de danmp
7
2 kg banane ..... 3 kg portocale ....19 lei      (1)
4 kg banane ..... 2 kg portocale .... 26 lei     (2)
Daca luam cantitati duble pentru primul rand (1), pretul se va dubla.Vom avea:
4 kg banane......6 kg portocale......38 lei
4k banane.......  2 kg portocale..... 26 lei
Deoarece avem aceeasi cantitate de banane, diferenta de pret apare datorita diferentei cantitatii de portocale,altfel spus:
6 kg-2 kg=4 kg portocale, care costa 38 lei-26 lei= 12 lei
1 kg portocale costa: 12:4= 3 lei 
2 kg de portocale costa 2*3= 6 lei
4 kg banane costa 26 lei- 6lei= 20lei
1 kg  banane costa :20:4= 5 lei
1 kg banane costa 5 lei,iar1 kg portocale costa 3 lei.

danmp: Multumit/a?
Alte întrebări interesante