O gospodina a platit 19 lei pentru doua kilograme de banane si 3 kilograme de portocale .Alta gospodina a cumparat 4 kilograme de banane si doua kilograme de portocale si a platit 26 de lei .Cat costa un kilogram de banane ? Dar unul de portocale? SE REZOLVA PRIN METODA COMPARATIEI
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
13
2 b ................. 3 p ................... 19 lei/x2
4 b .................. 2p .....................26 lei
4 b ................. 6 p ................... 38 lei ( se scad)
4 b .................. 2p .....................26 lei
/ .................... 4 p ....................12 lei
4 p=12
1p=12:4
1p=3 lei
2 b ................. 3 px3 ................... 19 lei
2 b ................. 9 lei ................... 19 lei
2b=19-9
2b=10
1b=10:2
1b=5 lei
2 b x5................ 3 p x3................... 19 lei
10 lei+9 lei=19 lei
4 b .................. 2p .....................26 lei
4 b ................. 6 p ................... 38 lei ( se scad)
4 b .................. 2p .....................26 lei
/ .................... 4 p ....................12 lei
4 p=12
1p=12:4
1p=3 lei
2 b ................. 3 px3 ................... 19 lei
2 b ................. 9 lei ................... 19 lei
2b=19-9
2b=10
1b=10:2
1b=5 lei
2 b x5................ 3 p x3................... 19 lei
10 lei+9 lei=19 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă