o gospodina cumpara 4 kg rosii si 5 kg castraveti si plateste 22 lei.Alta gospodina cumpara 7 kg rosii si 3 kg castraveti si plateste 27 lei.Cat costa un kg in fiecare?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
x-rosii
y-castraveti
4x+5y=22 |×(-3)
7x+3y=27 |×5
-12x-15y=-66
35x+15y=135
23x=69
x=3 lei un lg de rosii
12+5y=22 |-12
5y=10
y=2 lei un kg de castraveti
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă