O guma,un creion si o rigoare costau împreună 1600 lei. Creionul era cu 150 lei mai scump decat guma,iar rigla era mai scumpă cu 100 lei decat guma si creionul împreună. Cât costă fiecare obiect?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
g+c+r=1600
c=g+150
r=g+c+100
g+c+g+c+100=1600
g+g+150+g+g+150+100=1600
4g+400=1600
4g=1200
g=300
c=g+150
c=300+150
c=450
r=c+g+100
r=450+300+100
r=850
c=g+150
r=g+c+100
g+c+g+c+100=1600
g+g+150+g+g+150+100=1600
4g+400=1600
4g=1200
g=300
c=g+150
c=300+150
c=450
r=c+g+100
r=450+300+100
r=850
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă