O hidrocarbura X cu N.E=2 are masa molara 82g/mol, formeaza prin aditia HCl un compus saturat ce contine 45,806% Cl ,iar prin hidrogenare in prezenta de Ni o hidrocarbura saturata care are in molecula doi 4 atomi de C primari , doi atomi de C tertiari. La oxidare unui mol de A cu solutie acida de KMnO4 sunt necesare. XL solutii de KMnO4 0,3M.Referitor la hidrocarbura A sunt corecte afirmatiile:
1. Are formula moleculara C6H10
2. La bromurarea cu N-succinima formeaza un singur produs monobromurat a de 10,666L
4. Exista sub forma a doi izomeri geometrici
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
este o diena cu formula Cn H2n-2--> 14n-2=82---> n= 6
tinand cont de informatiile care se dau, este
CH2=C(CH3)-C(CH3)=CH2 +2H2--> CH3-CH(CH3)-CH)CH3)-CH3
CH2=C(CH3)-C(CH3)=CH2 + 2HCL---> CH3-CCl(CH3)-CCl(cH3)-CH3
155g derivat diclorurat.............71g Cl
100g.......................................45,08%
CH2=C(CH3)-C(CH3)=CH2 +8O----> 2CO2+2H2O+CH3-CO-CO-CH3
2mol KMnO4......5O
X.........................8
C= n/V---> 0,3= 16/5V------> V= .......CALCULEAZA !!!!!!
VERIFICA 1-4 !!!!!!!!
tinand cont de informatiile care se dau, este
CH2=C(CH3)-C(CH3)=CH2 +2H2--> CH3-CH(CH3)-CH)CH3)-CH3
CH2=C(CH3)-C(CH3)=CH2 + 2HCL---> CH3-CCl(CH3)-CCl(cH3)-CH3
155g derivat diclorurat.............71g Cl
100g.......................................45,08%
CH2=C(CH3)-C(CH3)=CH2 +8O----> 2CO2+2H2O+CH3-CO-CO-CH3
2mol KMnO4......5O
X.........................8
C= n/V---> 0,3= 16/5V------> V= .......CALCULEAZA !!!!!!
VERIFICA 1-4 !!!!!!!!
Alte întrebări interesante
Arte,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă