O lama cu fete plan paralele are grosimea d=4 cm , indicele de refractie n=√3 si este situat aer (na=1).O raza de lumina cade sub un unghi de incidenta i=60° pe fata superioara a lamei .Sa se calculeze distanta D dintre raza reflectata pe fata superioara si cea emergenta.
R:D=4/√3 cm
Va rog mult , daca puteti si un desen , nu am prea inteles optica
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
7
Se da:
d=4cm
n=√3
n1=1
i=60°
D=?cm
Rezolvare:
D=d*sin(i-r)/cosr
n1*sini=n2*sinr
r=arcsin(n1*sini/n2)
Calcule:
r=arcsin(1*sin60°/√3)=arcsin0,5=30°
D=4*sin(60-30)/cos30=2/(√3/2)=4/√3cm
d=4cm
n=√3
n1=1
i=60°
D=?cm
Rezolvare:
D=d*sin(i-r)/cosr
n1*sini=n2*sinr
r=arcsin(n1*sini/n2)
Calcule:
r=arcsin(1*sin60°/√3)=arcsin0,5=30°
D=4*sin(60-30)/cos30=2/(√3/2)=4/√3cm
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Germana,
9 ani în urmă