Fizică, întrebare adresată de bafeggghhgwggg, 9 ani în urmă

o lumanare este asezata in fata unei lentile convergente cu distanta focala de 8 cm .Imaginea lumanarii este situata la 40 cm fata de lentila.Care este distanta dintre lentila si lumanare?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de ffjgdkkdyitTicit
11
f(distanta focala )=8 cm
p'(distanta de la imagine pe lentila)=40 cm
-1 supra p (distanta de la obiect la lentila)+1 supra p prim=1 supra f=>1 supra p=1 supra p '- 1 supra f=1 pe 40-1 pe8(aducem la același numitor)=1pe 40-5 supra 40=-4 pe40 =-1pe 10
p=10cm
Alte întrebări interesante