O macara cu puterea de 800 kW a ridicat un corp cu masa de 4.5 tone la o înălțime de 8m . in cat timp a facut aceasta lucrare?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Se da:
P=800kW=800000W
m=4,5t=4500kg
h=8m
t=?s
Formule:
t=L/P
L=F*d
L=m*g*h
t=m*g*h/P
Calcule:
t=4500*10*8/800000=0,45s
P=800kW=800000W
m=4,5t=4500kg
h=8m
t=?s
Formule:
t=L/P
L=F*d
L=m*g*h
t=m*g*h/P
Calcule:
t=4500*10*8/800000=0,45s
Alte întrebări interesante
Studii sociale,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă