Fizică, întrebare adresată de popescualexandru642, 8 ani în urmă

o motocicleta cu forta de tracțiune 6 hN se deplasează cu viteza constanta timp de 1 minut, efectuand un lucru mecanic de 3600J. Determina viteza și puterea motocicletei. VA rog mult de tot , am nevoie de răspuns....​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de mpromarr
1

Răspuns:

Explicație:

v=d/t

L=Ft.d

d=L/Ft=3600/600=6m

v=6/60=0,1m/s

P=Ft.v=600.0,1=60w

6hN=600N

t=1minut=60s


popescualexandru642: mulțumesc muuult de tott
popescualexandru642: am o intrebare , eu am de făcut un mini test, ma mai poți ajuta te rog ??
popescualexandru642: te rog frumos ?
mpromarr: unde este mini testul
Alte întrebări interesante