o paine costa cat 3cornuri,iar 2 paini si 4 cornuri costa zece lei.Cati lei a platit Raluca daca a cumparat 3 paini si 5 cornuri?
Rezolva prin metoda grafica.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
p=3c
2p+4c=10/:2
p+2c=5
3c+2c=5
5c=5
c=1
p=3x1
p=3
3p+5c=3x3+5x1
3p+5c=9+5
3p+5c=14
Raspuns:14 lei
2p+4c=10/:2
p+2c=5
3c+2c=5
5c=5
c=1
p=3x1
p=3
3p+5c=3x3+5x1
3p+5c=9+5
3p+5c=14
Raspuns:14 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă