O persoana are o suma S de bani.In prima zi cheltuiește 30% din suma S, a doua zi cheltuiește 40% din suma S ,iar a treia zi chefuiește ¼ din suma S.
a) In ce zi cheltuiește cel mai putin persoana respectiva?
b) Persoanei ii rămân 100 de lei dupa 3 zile.Determinati valoarea sumei S.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
162
a) in a 3 a zi fiindca 1/4 = 25%
b) S- 30%•S -40%•S-25%•S= 100
S-95%•S=100 =>100= 5%•S
5/100 •S= 100
5S/100=100
5S = 10000
S=10000 : 5
S=2000 :)
b) S- 30%•S -40%•S-25%•S= 100
S-95%•S=100 =>100= 5%•S
5/100 •S= 100
5S/100=100
5S = 10000
S=10000 : 5
S=2000 :)
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă