O persoana cumpara 6 kg de mere si plateste 18 lei. Cat va plati daca doreste sa cumpere 8 kg de mere?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
19
18:6=3 lei kg
8kg=3x8=24
Răspuns de
25
6kg..........18 kei
8kg..........x lei
x-nr de lei pe care il va plati daca doreste sa cumpere 8 kg de mere
×=18×8:6=24
Sper ca te-am ajutat!
8kg..........x lei
x-nr de lei pe care il va plati daca doreste sa cumpere 8 kg de mere
×=18×8:6=24
Sper ca te-am ajutat!
Alte întrebări interesante
Chimie,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă