Matematică, întrebare adresată de diana8877, 9 ani în urmă

O persoana cumpara 6 kg de mere si plateste 18 lei. Cat va plati daca doreste sa cumpere 8 kg de mere?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de badulescuoforcan
19

18:6=3 lei kg

8kg=3x8=24


Răspuns de icanhelpyou9
25
6kg..........18 kei
8kg..........x lei
x-nr de lei pe care il va plati daca doreste sa cumpere 8 kg de mere

×=18×8:6=24

Sper ca te-am ajutat!
Alte întrebări interesante