O persoana cumpara ekg de mere cu 4 lei/kg si 6 kg prune cu 2.5 lei/kg. Un kg de fructe a costat in medie:
A.2lei
B.2.5lei
C.3lei
D.3.5lei
Va rog e urgent. Dau coronita
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
3×4+6×2.5=12+15=27
3+6=9
27÷9=3
C
3+6=9
27÷9=3
C
Răspuns de
0
media ponderata=(3*4+6*2.5)/9=(12+15)/9=27/9=3 LEI /KG media
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă