Fizică, întrebare adresată de seremetelena, 9 ani în urmă

O piesă de aluminiu are forma unui cu latura de 30 cm. Densitatea aluminiului este egală cu p=2700 kg/m³,
iar g=10 N/kg. Determină masa si greutatea acestui corp.
Vă rog mult!


legislatie: presupun ca e in forma de cub obiectul acela

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de legislatie
0
densitatea = masa / volum 
rezulta ca  masa  m = densitate x volum 
volumul cubului este  V = latura x latura x latura = l³ = (0,3 m )³ = 0,027 m³ 
masa = 2700 kg / m³ x 0,027 m³ = 72,9 kg 
greutatea = masa x g = 72,9 kg x 10 N/kg = 729 Newton 

Alte întrebări interesante