O prăjitură costa cât 4 cornuri, iar 2 prăjituri și 2 cornuri costa 10 lei. Cât costa o prăjitura, dar un corn?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
Notam
p=prajitura
c=corn
p=4c
2p+2c=10
2*4c+2c=10
8c+2c=10
10c=10
c=1
p=4c=4*1=4
p=prajitura
c=corn
p=4c
2p+2c=10
2*4c+2c=10
8c+2c=10
10c=10
c=1
p=4c=4*1=4
Răspuns de
2
daca in loc de prajitura am lua tot cornuri cate am cumpara?
4 x2 = 8
cate cornuri am lua in total?
8 + 2 = 10
cat costa un corn?
10 : 10 = 1 leu
cat costa o prajitura?
1x 4 = 4 lei
4 x2 = 8
cate cornuri am lua in total?
8 + 2 = 10
cat costa un corn?
10 : 10 = 1 leu
cat costa o prajitura?
1x 4 = 4 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă