O rigla si o eticheta costau 15 lei. Cat costa fiecare obiect daca pe rigla se platea de 4 ori mai mult pe eticheta??
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
a=rigla
b=eticheta
a+b=15
a=4b
4b+b=15 => 5b=15 => b=15:3 => b=5
a=15-5 => a=10
b=eticheta
a+b=15
a=4b
4b+b=15 => 5b=15 => b=15:3 => b=5
a=15-5 => a=10
barbumario2010:
ms
Răspuns de
1
R + E = 15 LEI
R = 4 E
4e + e = 15
5e = 15
e = 15 : 5
e = 3 lei eticheta
r = 4e
r = 4 x 3
r = 12 lei rigla
R = 4 E
4e + e = 15
5e = 15
e = 15 : 5
e = 3 lei eticheta
r = 4e
r = 4 x 3
r = 12 lei rigla
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă