O șalupă navighează pe un râu, între două puncte situate la distanta l = 100 km. Ea parcurge această distanţă în sensul curentului în timpul t1= 4 ore, iar contra curentului în timpul t2 = 10 ore. Så se determine viteza râului v1 și viteza v2 a şalupei, faţă de apă.
!!!! Urgent, va rog
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Viteza apei: v1=7.5km/h
Viteza barcii: v2=17.5km/h
Explicație:
d=100km
In sensul curentului: d=(v1+v2)×t1
In sens opus curentului: d=(v2-v1)×t2
v1+v2=d/t1=100/4=25km/h
v2-v1=d/t2=100/10=10km/h
Adunam ecuatiile:
2 v2=35km/h
Viteza barcii: v2=35/2=17.5km/h
Viteza apei: v1=25-v2=25-17.5=7.5km/h
Alte întrebări interesante