O soluție de hidroxid de sodiu, de concentrație 0,04 M, se amestecă cu un volum egal de
soluție de acid clorhidric, de concentrație 0,02 M. Determinaţi pH-ul soluției obținute prin
amestecarea celor două soluții
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
consideram 1L solutie din fiecare => Cm=n (numarul de moli)
1mol....1mol
NaOH + HCl -> NaCl + H2O
0,02......0,02
=> doar 0,02moli se consuma, deci 0,02moli raman neconsumati
insa Vsolutiei finale=VNaOH+VHCl=2L
adunam si Volumul de HCl deoarece apa din solutia acidului nu se consuma
Cmfinala=0,02moli/2L=0,01M
fiind baza ramasa Cm=[HO-]
deci pOH=-lg(0,01)=2
cum pH+pOH=14 intotdeauna => pH solutiei = 12
1mol....1mol
NaOH + HCl -> NaCl + H2O
0,02......0,02
=> doar 0,02moli se consuma, deci 0,02moli raman neconsumati
insa Vsolutiei finale=VNaOH+VHCl=2L
adunam si Volumul de HCl deoarece apa din solutia acidului nu se consuma
Cmfinala=0,02moli/2L=0,01M
fiind baza ramasa Cm=[HO-]
deci pOH=-lg(0,01)=2
cum pH+pOH=14 intotdeauna => pH solutiei = 12
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Istorie,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă