O solutie de sare ( dizolvata in apa) cantareste 25g. Cocentratia solutiei este de 9/10. Cata apa trebuie sa adaugam pentru a obtine o solutie de concentrație 3/20?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
msNaCl= 25g
ciNaCl= 9/10
cfNaCl= 3/20
mH2Oad= ?
ci= conc.initiala
cf= conc.finala
mH2Oad= masa apa adaugata
Trebuie sa te folosesti de tot ceea ce iti da in problema. In primul rand, scrii formulele si inlocuiesti ceea ce ti se da in problema.
ci= md/ms x 100
9/10= md/25
md= 25x9/10 = 45/2 g si am aflat md
cf= mdf/msf x 100
3/20= 45/2 /msf
msf=20x45/2 /3
msf= ..... (calculezi tu)
msf= mdf+ mH2Oad
msf -il afli tu mai sus = 45/2+ mH2Oad
Si il scoti pe mH20ad
ciNaCl= 9/10
cfNaCl= 3/20
mH2Oad= ?
ci= conc.initiala
cf= conc.finala
mH2Oad= masa apa adaugata
Trebuie sa te folosesti de tot ceea ce iti da in problema. In primul rand, scrii formulele si inlocuiesti ceea ce ti se da in problema.
ci= md/ms x 100
9/10= md/25
md= 25x9/10 = 45/2 g si am aflat md
cf= mdf/msf x 100
3/20= 45/2 /msf
msf=20x45/2 /3
msf= ..... (calculezi tu)
msf= mdf+ mH2Oad
msf -il afli tu mai sus = 45/2+ mH2Oad
Si il scoti pe mH20ad
Răspuns de
5
Am atasat rezolvarea!
Anexe:

Alte întrebări interesante
Fizică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Studii sociale,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă