Chimie, întrebare adresată de wuschy200083, 8 ani în urmă

O substanta necunoscuta are urmatoarea compozitie procentuala : 43,39%Na; 11.32%C si 45,28% O. Determina formula chimica a substantei , scriind si denumirea acesteia​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de MihaiN16
12

Răspuns:

Na₂CO - carbonat de sodiu

Explicație:

1. Pentru fiecare element, împărțim procentul la masa atomică.

\rm Na\rightarrow\dfrac{43,39}{23}=1,88

\rm C\rightarrow\dfrac{11,32}{12}=0,94

\rm O\rightarrow\dfrac{45,28}{16}=2,83

2. Împărțim valorile obținute la cea mai mică dintre ele. Rezultatele indică numărul atomilor din fiecare element.

Na → 1,88 : 0,94 = 2 atomi Na

C → 0,94 : 0,94 = 1 atom C

O → 2,83 : 0,94 = 3 atomi O

3. Stabilim formula chimică a substanței.

Na₂CO

Alte întrebări interesante