OFER 20 DE PUNCTE !!!!!
Un biciclist pornește din orașul A cu viteza medie de 12 km/h.In același timp pleacă din orașul B,in același sens,alt biciclist cu viteza medie de 9 km/h.Stiind ca localitățile A si B sunt situate pe aceeași sosea si ca distanța dintre ele este de 18 km,sa se afle după cât timp îl ajunge primul biciclist pe al doilea.
OFER 20 DE PUNCTE
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
d A= 12t
d B = 9t = d A - 18
12t -18 = 9t
3t = 18 t = 6 ore
d B = 9t = d A - 18
12t -18 = 9t
3t = 18 t = 6 ore
crissvas:
Mersi mult !
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă