Olivia a cumparat de la piata mere si pere in total 8 kg si a platit 42 lei. pretul unui kg de mere a fost 4 lei iar a unui kg de pere a fost 6 lei. cate kg de pere a cumparat? rezolvati prin metoda comparatiei. va rog am nevoie urgent!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
Explicație pas cu pas:
M + P = 8 |×4
4M + 6P = 42
---
4M + 4P = 32
4M + 6P = 42
scădem cele două relații:
6P - 4P = 42 - 32
2P = 10
P = 10:2 => P = 5
→ a cumpărat 5 kg de pere
M + 5 = 8
M = 8 - 5 => M = 3
→ a cumpărat 3 kg de mere
Alte întrebări interesante
Informatică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă