Matematică, întrebare adresată de DisneyChanel, 9 ani în urmă

Opt kg de piersici si 18 kg de mere costa 102 lei. opt kg piersici si 27 kg de mere costa 129 de lei. Cat costa 1 kg de mere si cat costa 1 kg de piersici?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de gglig
116
8p+18m=102
8p+27m=129
129-102=27 (0p+9m)
9m=27 27:9=m=3
8p+18×3=102
8p+54=102
102-54=8p=48
48:8=p=6
p=6
m=3
Alte întrebări interesante