opt kilograme de mere costa 24 lei cât costa 5 kilograme de mere de același conținut
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
Salut!
8kg. de mere = 24 lei
Cât costă un kg. de mere?
24 ÷ 8 = 3 lei
Cât costă 5kg. de mere?
3 × 5 = 15 lei
Cinci kg. de mere costă 15 lei.
Baftă! ❤
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă