Chimie, întrebare adresată de alexiageo, 8 ani în urmă

Oțetul este o soluție de acid acetic și apă.Pentru a prepara 6 Kg de oțet de concentrație 9% sunt necesare: *

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de MihaiN16
6

Răspuns:

md=0,54kg=540g

m.apă=5,46kg

Explicație:

Salutare! ʕ•ᴥ•ʔ

Vezi poza atașată.

Concentrația procentuală de masa reprezintă masa de substanță dizolvată în 100g de soluție.

c=md100/ms => md=cms/100

Masa soluției este egală cu suma dintre masa de substanță dizolvată și masa solventului (apă, în cazul nostru).

ms=md+m.apă => m.apă=ms-md

Succes! (◕‿-)

Anexe:
Alte întrebări interesante