Patru caiete de matematică și nouă blocuri de desen costă împreună 124 RON, iar cinci caiete de matematică și trei blocuri de desen costă împreună 56 RON a) prețul unui bloc de desen poate fi opt lei?justifică B) cat costă un caiet de matematică dar un bloc de desen
Răspunsuri la întrebare
Te salut, Diana!
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
a) un bloc de desen = 8 lei
Verific:
124 lei - 9 × 8 lei = 124 lei - 72 lei = 52 lei costă 4 caiete de mate
52 lei : 4 = 13 lei un caiet de mate
5 × 13 lei + 3 × 8 lei = 65 lei + 24 lei = 89 lei ( fals, deoarece din datele problemei avem totalul 56 lei au costat 5 caiete de mate și 3 blocuri de desen)
__________________________________________________
b)
- Metoda comparației
4 caiete de matematică ........9 blocuri de desen .....124 lei
5 caiete de matematică ........3 blocuri de desen ..... 56 lei l × 3
__________________________________________________
15 caiete de matematică ........9 blocuri de desen .....168 lei
4 caiete de matematică ........9 blocuri de desen .....124 lei
___________________________________________scad relațiile
11 caiete de matematică ........../........................... 44 lei
- Cât costă un caiet de matematică?
44 lei : 11 = 4 lei costă un caiet de matematică
______________________________________________________
5 caiete de matematică ........3 blocuri de desen ..... 56 lei
56 lei - 5 × 4 lei = 56 lei - 20 lei = 36 lei costă 3 blocuri de desen
- Cât costă un bloc de desen?
36 lei : 3 = 12 lei costă un bloc de desen
__________________________________________________
Sau sistem:
{4×a + 9×b = 124
{5×a + 3×b = 56 l ×3
___________________
{15×a+9×b = 168
{4×a +9×b = 124
______________
11×a = 44 ⇒a = 44:11 ⇔ a = 4 lei costă un caiet de mate
(124 -4×4) : 9 = (124-16):9 =108 : 9 = 12 lei costă un desen