Matematică, întrebare adresată de dianaani788, 8 ani în urmă

Patru caiete de matematică și nouă blocuri de desen costă împreună 124 RON, iar cinci caiete de matematică și trei blocuri de desen costă împreună 56 RON a) prețul unui bloc de desen poate fi opt lei?justifică B) cat costă un caiet de matematică dar un bloc de desen

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de cocirmariadenis
4

Te salut, Diana!

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

a)  un bloc de desen = 8 lei

Verific:

124 lei - 9 × 8 lei = 124 lei - 72 lei = 52 lei costă 4 caiete de mate

52 lei : 4 = 13 lei un caiet de mate

5 × 13 lei + 3 × 8 lei = 65 lei + 24 lei = 89 lei  ( fals, deoarece din datele problemei avem totalul 56 lei au costat 5 caiete de mate și 3 blocuri de desen)

__________________________________________________

b)  

  • Metoda comparației

4 caiete de matematică ........9 blocuri de desen .....124 lei

5 caiete de matematică ........3 blocuri de desen ..... 56 lei   l × 3

__________________________________________________

15 caiete de matematică ........9 blocuri de desen .....168 lei

 4 caiete de matematică ........9 blocuri de desen .....124 lei

___________________________________________scad relațiile

11 caiete de matematică ........../...........................  44 lei

  • Cât costă un caiet de matematică?

44 lei : 11 = 4 lei costă un caiet de matematică

______________________________________________________

5 caiete de matematică ........3 blocuri de desen ..... 56 lei

56 lei - 5 × 4 lei = 56 lei - 20 lei = 36 lei costă 3 blocuri de desen

  • Cât costă un bloc de desen?

36 lei : 3 = 12 lei costă un bloc de desen

__________________________________________________

Sau sistem:

{4×a + 9×b = 124

{5×a + 3×b =   56   l ×3

___________________

{15×a+9×b = 168

{4×a +9×b = 124

______________

11×a = 44 ⇒a = 44:11  ⇔  a = 4 lei costă un caiet de mate

(124 -4×4) : 9 = (124-16):9 =108 : 9 = 12 lei costă un desen

Alte întrebări interesante