Patru kg de rosii si 3 kg de castraveti costa 30 de lei.Stiind ca 1 kg de rosii este mai scump de trei ori decat un kg de castraveti,sa se afle pretul unui kg din fiecare fel.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
6 lei un kg rosii si 2 lei un kg castraveti
4kg rosii
7kg=30 lei
3 kg castraveti
presupunem ca si castravetii au 4 kg si ne iese 7*4=28
30-28=2 lei un kg castraveti
2*3=6 lei un kg rosii
Explicație pas cu pas:
Răspuns de
2
Răspuns:
4R + 3C = 30
R = 3C
inlocuim
4×(3C) + 3C = 30
12C + 3C = 30
15C = 30
C = 30/15 = 2 lei (castravetii)
R = 3×2lei = 6 lei (rosiile)
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă