Patru kg de roșii şi 6 kg de ardei costă 36 de lei. Patru kg de roşii costă tot atât cât 3 kg de ardei.
Atunci 7 kg de roșii şi 3 kg de ardei costă:
a 44 lei;
b 33 lei;
cAlt răspuns.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
11
Răspuns:
3kg a +6kga=36 lei
1kga=4lei
4kgr=36-6×4=12lei
1kgr=3lei
7kgr+3kga=33lei
seberebecaflor29:
ms
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă