Matematică, întrebare adresată de StoicaIonutMario, 9 ani în urmă

patru kilograme de mere si trei kilograme de capsune costa 32 lei .Doua kg de mere si 5 kilograme de capsune costa 38,40 de lei. Cat costa un kilogram de mere si cat costa un kilogram de capsune ? Urgent! Multumesc anticipat!!!

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de RaduMatematicianul
4
4a + 3b =32
2a + 5b =38.4

4a + 3b =32
-4a - 10b= -76.8

/ +7b= -44.8
b =6.4 lei un kg de căpșuni
2a + 32 = 38.4s
2a = 6.4
a = 3.2 lei un kg de mere

StoicaIonutMario: o intrebare
RaduMatematicianul: ???
StoicaIonutMario: 32-4k-10k =
StoicaIonutMario: =- 76.8
StoicaIonutMario: ce inseamna =-
RaduMatematicianul: eu am folosit un sistem ai am aplicat metoda reducerii prin care am amplificat cu -2 a doua relație pentru a reduce termenii asemenea
StoicaIonutMario: scz dar o scriu pe cealalta o inteleg mai bine scuze ca nu o scriu pe a ta !
RaduMatematicianul: bine pana la urma e alegerea ta
StoicaIonutMario: dar oricum multumesc
RaduMatematicianul: cu placere
Răspuns de diamond25
8
4x+3y=32 |-2
2x+5y=38,4 | 4

=> -8x-6y=64
     8x+20y=153,6 (8x cu 8x se reduc)
      \  14y =89,6
14y=89,6
y=89,6:14
y=6,4

4x+3ori6,4 =32 
4x=32-19,2
x=12,8:4
x=3,2 
si proba :

4ori 3,2+3ori6,4= 32
12,8+19,2=32

2ori3,2+5ori6,4+38,4
6,4+32=38,4 


StoicaIonutMario: mersi
diamond25: Cu placere
Alte întrebări interesante