Pe 14 kg de fructe de două calități s-a platit suma de 46 de lei.Ce cantități din fiecare calitate s-au cumpărat dacă prima calitate costa 3 lei kg iar a doua costă 4 lei kg?
Dau coroana va roggg ajutați-ma
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
Răspuns:
succes.................
Anexe:
Răspuns de
9
Răspuns:
prima calitate este 10 kg si a doua este 4 kg
Explicație pas cu pas:
3a+4b=46
a=14-b
42-36+4b=46
b=4 kg
a=10 kg
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă