Pe fundul unei mine barometrul indica presiunea de 793 mm Hg,iar la suprafata pamintului-de 756mm Hg.Sa se calculeze adincimea minei.Densitatea aerului se va considera constanta si egala cu 1,3kg/m 3cubi.
Ajutor pls
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
16
ρ1 - densitate mercur 13600 kg/m³; ρ2 - dens. aer 1,3 kg/m³
h1 - diferenta coloana Hg; 793-756=37mm = 0,037m; h2 - coloana aer (adancime mina)
P = ρ1gh1 = ρ2gh2;
h2 = ρ1h1/ρ2 = 13600kg/m³ × 0,037m : 1,3kg/m³ = 503,2 m : 1,3 = 387 m
h1 - diferenta coloana Hg; 793-756=37mm = 0,037m; h2 - coloana aer (adancime mina)
P = ρ1gh1 = ρ2gh2;
h2 = ρ1h1/ρ2 = 13600kg/m³ × 0,037m : 1,3kg/m³ = 503,2 m : 1,3 = 387 m
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă