Fizică, întrebare adresată de deeaandreea1990, 9 ani în urmă

pe o suprafata orizontala se deplaseaza un corp de 5 kg.Coeficientul de frecare la alunecara corpului pe suprafata este de 0,2. Sa se calculeze valoarea fortei orizontale ce ar drplasa corpul cu acceleratia de 4m/s²

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Solaris
61
Ff =μN
N = G = m · g = 5 · 10 = 50 N => Ff= 0,2 · 50 = 10 N
F = Ff la echilibru => m · a = Ff => a = Ff/m = 10/5 = 2 m/s²
F₁ = m · a₁ = 5 · 4 = 20 N 
Alte întrebări interesante