Pe un plan inclinat de unghi a=30` si inaltime h=40 cm este ridicat uniform,pe toata lungimea lui,un corp cu masa m=200g .
Planul inclinat exercita asupra corpului o forta de frecare Ff=0,5 N.
Determina :
a)valoarea fortei de tractiune ce actioneaza paralel cu planul pentru ridicarea corpului;
b) lucrul mecanic al greutatii corpului, al fortei de frecare si al fortei de tractiune;
c) puterea mecanica dezvoltata de forta de tractiune daca ea isi deplaseaza punctul de aplicatie cu viteza v=5 cm/s.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
13
a) Ft=Ff+Gt
Gt=G*sin a
G=m*g
G=0.2kg*10
G=2N
⇒Gt=2*
Gt=1
⇒Ft=0.5N+1N
Ft=1.5N
b) LG=G*h
LG=2N*0.4m
LG=0.8J
LFf=Ff*l
sin a=
=
⇒l=80cm
⇒LFf=0.5N*0.8m
LFf=0.4J
LFt=Ft*l
LFt=1.5N*0.8m
LFt=1.2J
c) d=
d=
d=2
cm
v=
⇒t=
t=
P=
P=
P=
P=
Gt=G*sin a
G=m*g
G=0.2kg*10
G=2N
⇒Gt=2*
Gt=1
⇒Ft=0.5N+1N
Ft=1.5N
b) LG=G*h
LG=2N*0.4m
LG=0.8J
LFf=Ff*l
sin a=
⇒l=80cm
⇒LFf=0.5N*0.8m
LFf=0.4J
LFt=Ft*l
LFt=1.5N*0.8m
LFt=1.2J
c) d=
d=
d=2
v=
⇒t=
t=
P=
P=
P=
P=
Alte întrebări interesante
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă