Pentru 15 kg de cartofi si 12 kg de varza s-au platit 69 de lei,iar pentru 5 kg de cartofi si 7 kg de varza,29 de lei. Matoda grafica
cocirmariadenis:
Acest gen de problema se rezolva prin metoda comparatiei !
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
90
15kg cartofi......12 kg varza.......69 lei
5kg cartofi........7kg varza..........29 lei
15kg cartofi....12kg varza.......69 lei
15kg cartofi....21kg varza......87lei
/ 9kg varza=18 lei
18:9=2lei(1kg varza)
2ori12=24lei(12 kg varza)
69-24=45lei(15 kg cartofi)
45:15=3 lei (1kg cartofi)
5kg cartofi........7kg varza..........29 lei
15kg cartofi....12kg varza.......69 lei
15kg cartofi....21kg varza......87lei
/ 9kg varza=18 lei
18:9=2lei(1kg varza)
2ori12=24lei(12 kg varza)
69-24=45lei(15 kg cartofi)
45:15=3 lei (1kg cartofi)
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă