Pentru 15 kg de zahar s-a platit 600 lei.
Cat vor costa 20 kg de zahar?
Va rog ajutati-ma urgent!
stoicadenny:
Se aplica regula de 3 simpla.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
15 kg ........... 600 lei
20 kg ........... x lei
x = 20x600/15
x = 800 lei
Pentru 20 kg de zahar avem nevoie de 800 lei.
20 kg ........... x lei
x = 20x600/15
x = 800 lei
Pentru 20 kg de zahar avem nevoie de 800 lei.
Răspuns de
1
15 kg ..................... 600 lei
20 kg ................... x
15 600
— = —
20 x
15x = 20*600
15x = 12000
x = 12000 : 15
x = 800 lei.
Sper că te-am ajutat !
20 kg ................... x
15 600
— = —
20 x
15x = 20*600
15x = 12000
x = 12000 : 15
x = 800 lei.
Sper că te-am ajutat !
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă