Matematică, întrebare adresată de Marya451, 9 ani în urmă

Pentru 15 kg de zahar s-a platit 600 lei.
Cat vor costa 20 kg de zahar?
Va rog ajutati-ma urgent!


stoicadenny: Se aplica regula de 3 simpla.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de petreacosminctoyqqqg
1
15 kg ........... 600 lei
20 kg ........... x lei

x = 20x600/15
x = 800 lei

Pentru 20 kg de zahar avem nevoie de 800 lei.
Răspuns de RainnDian
1
15 kg ..................... 600 lei
20 kg ................... x

15 600
— = —
20 x

15x = 20*600
15x = 12000
x = 12000 : 15
x = 800 lei.

Sper că te-am ajutat !
Alte întrebări interesante