Pentru 2 kg de mere 3 kg de pere și 5 kg de gutui sau plătit 43 RON.Pentru 3 kg de mere 5 kg de pere și 2 kg de gutui sau plătit 39 RON.Cat costă 1 kg de mere 1 kg de pere și 1 kg de gutui dacă pentru 5 kg de mere 2 kg de pere și 3 kg de gutui sau plătit 28 RON.De rezolvat prin metoda comparației
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
20
M = costul unui kg de mere
P = costul unui kg de pere
G = costul unui kg de gutui
2M + 3P + 5G = 43 RON
3M + 5P + 2G = 39 RON
5M + 2P + 3G = 28 RON
Adunam cele 3 ecuatii:
10M + 10P + 10G = 111 RON
1M + 1P +1G = 11,1 RON
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă