Pentru 2 kg de mere şi 3 kg de struguri , un cumpărător a plătit 67 lei.
Alt cumpărător a plătit 91 lei pentru 3 kg de struguri şi 5 kg de mere . Cât costă un kilogram de mere şi un kilogram de struguri?
METODA COMPARAŢIEI.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
2 kg m ...... 3 kg s ....... 67 lei
5 kg m ..... 3 kg s ........ 91 lei.
________________________
5-2=3 kg mere ( in plus )
91-67=24 lei
24:3= 8 lei ( costa 1 kg de mere )
8×2=16 lei ( costă 2 kg de mere )
67-16=51 lei ( costă 3 kg de struguri )
51:3=17 lei ( costă 1 kg de struguri )
Răspuns de
2
Notam kg de mere cu x, iar kg de struguri cu y.
2x+3y=67
5x+3y=91
-------------- (-) scadem relatiile
-3x=-24
x=8
Inlocuim
2*8+3y=67
16+3y=67
3y=51
y=17
Sper ca ai inteles!
2x+3y=67
5x+3y=91
-------------- (-) scadem relatiile
-3x=-24
x=8
Inlocuim
2*8+3y=67
16+3y=67
3y=51
y=17
Sper ca ai inteles!
Margarita456:
Mulţumesc
Alte întrebări interesante
Fizică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Religie,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă