pentru 25 kg de portocale și 25 kg de mere sa plătit suma de 250 de lei știind că 1 kg de portocale are același preț cu 1kg de mere afla cât costă 1kg de fruct din fiecare fel rezolva probleme în 2 moduri
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
7
Răspuns:
25 kg portocale ........25 kg mere .......250 lei
25 + 25 = 250
50 fructe = 250
1 kg fructe = 250 : 50 = 5 lei
1 kg mere = 5 lei
1 kg portocale = 5 lei
Explicație pas cu pas:
25 kg portocale ........25 kg mere .......250 lei
25 + 25 = 250
50 fructe = 250
1 kg fructe = 250 : 50 = 5 lei
1 kg mere = 5 lei
1 kg portocale = 5 lei
Răspuns de
5
Explicație pas cu pas:
Pentru a afla prețul unui kg de mere aflăm mai întâi prețul unui kg de portocale
250:2= 125 lei (25 kg portocale)
125:25=5 lei 1kg de portocale
Dacă prețul unui kg de portocale este la fel ca și cel al unui kg de mere rezultatul este 5.
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă