Matematică, întrebare adresată de CRISS240, 9 ani în urmă

Pentru 3 ciocolate și 3 pachete de biscuiți s-au plătit 21 de lei, iar pentru 3 ciocolate și 4 pachete de biscuiți s-au plătit 24 de lei. Cât costă un pachet de biscuiți? Dar o ciocolată? VA ROG PRIN METODA COMPARAȚIEI! DAU COROANA

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Damaya
6

Aplic  metoda comparației

3 ciocolate ........ 3 biscuiți ........ 21 lei

3 ciocolate ....... 4 biscuiți ........  24 lei

___________________________ (-)  scazi termenii între ei

                         1 biscuite  =  3 lei

3 lei x 3 = 9 lei costă 3 biscuiți

21 lei - 9 lei = 12 lei costă 3 ciocolate

12 lei : 3 = 4 lei costă 1 ciocolată

Răspuns: 1 pachet de biscuiți = 3 lei

                1 ciocolată = 4 lei

Alte întrebări interesante