Pentru 3 ciocolate și 3 pachete de biscuiți s-au plătit 21 de lei, iar pentru 3 ciocolate și 4 pachete de biscuiți s-au plătit 24 de lei. Cât costă un pachet de biscuiți? Dar o ciocolată? VA ROG PRIN METODA COMPARAȚIEI! DAU COROANA
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
Aplic metoda comparației
3 ciocolate ........ 3 biscuiți ........ 21 lei
3 ciocolate ....... 4 biscuiți ........ 24 lei
___________________________ (-) scazi termenii între ei
1 biscuite = 3 lei
3 lei x 3 = 9 lei costă 3 biscuiți
21 lei - 9 lei = 12 lei costă 3 ciocolate
12 lei : 3 = 4 lei costă 1 ciocolată
Răspuns: 1 pachet de biscuiți = 3 lei
1 ciocolată = 4 lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă