Pentru 3 kilograme de cirese si 4 kilograme de caise, mama Anei a plätit 46 de lei. Pentru
2 kilograme de cirese şi 3 kilograme de caise, mama Corinei a platit 33 de lei.
Observá modul in care se pot obţine aceleaşi cantităţi de cirese in ambele relaţii şi rezolva
şi rezolvă problema in alt mod.
2
problema
3 kg cirese
2 kg cirese
4 kg caise
3 kg caise
x2
... 46 lei
... 33 lei
Dau coroana
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
11
3 kg cireșe ...... 4 kg caise ...... 46 lei /×2
2 kg cireșe ...... 3 kg caise ..... 33 lei /×3
______________________________
6 kg ci ...... 8 kg caise ..... 92 lei
6 kg ci ...... 9 kg caise ...... 99 lei
__________________________
9-8=1 kg caise ( in plus )
99-92=7 lei
7:1=7 lei ( costă 1 kg de caise )
7×8=56 lei ( costă 8 kg de caise )
92-56=36 lei ( costă 6 kg de cireșe )
36:6=6 lei ( costă 1 kg de cireșe )
vintilaioana441:
multumesc
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Religie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă