Matematică, întrebare adresată de BalcPaul, 9 ani în urmă

Pentru 3 litri de ulai, 2 kg de malai si 5 kg de rosii s-a platit suma de 36 lai. Stiind ca un litru de ulei costa 4,95 lei, iar un kg de rosii costa 3,25 lei, calculati pretul unui kg de malai.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Franceza1234
0
5 u+2m+5r=36
3×4,95+2m+5×3,35=36
14,85+2m+16,25=386
2m=36 -16,25=36
2m=36-16,25-14,85
2m=4,90
malai=2,45 ( lei 1 kg de malai)
Sper ca te-am ajutat
Alte întrebări interesante