Matematică, întrebare adresată de dariaa333, 8 ani în urmă

Pentru 3 prăjituri si 2 sucuri Ion a plătit 16 lei.Pentru 5 prăjituri si 3 sucuri Maria a platit 26 de lei.
Intr o clasa sunt 20 de elevi ajung 100 de lei pentru a cumpara fiecărui elev un suc si o prajitura?
Vaaa rog!!Dau COROANA!!!​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de carmentofan
1

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

3 prajituri .............2 sucuri .................16 lei (x 3)

5 prajituri .............3 sucuri .................26 lei (x 2)

________

9 prajituri ..............6 sucuri .................48 lei

10 prajituri ............6 sucuri .................52 lei

__________

1 prajitura costa 52 - 48 = 4 lei

2 sucuri costa 16 - 3 x 4 = 16 - 12 = 4 lei

1 suc costa 4 : 2 = 2 lei

1 prajitura si un suc costa 4 + 2 = 6 lei

pentru 20 elevi costul este 20 x 6 = 120 lei, deci 100 de lei nu ajung.


dariaa333: Poti sa imi mai raspunzi la o intrebare?Plsss
Răspuns de mtmagda43
0

Am notat prăjiturile cu ,,p", iar sucurile cu ,,s". Rezolvarea problemei se află în atașament.

Anexe:
Alte întrebări interesante