pentru 3 prajituri si 2 sucuri Ion a platit16 lei. Pentru 5prajituri si 3 sucuri Maria a platit 26de lei. Intr.o clasa sunt 20de elevi ajung 100 lei pentru a cumpara fiecarui elev un suc si o prajitura?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
a=pret prajitura
b=pret suc
3a+2b=16 b=(16-3a)/2
5a+3b=26
5a+3(16-3a)/2=26
10a+48-9a=52
a=4 lei prajitura
b=(16-3×4)/2=2 lei sucul
4+2=6 lei o prajitura si un suc
20 elevi×6=120 lei
deci 100 nu ajung pentru 20 elevi
b=pret suc
3a+2b=16 b=(16-3a)/2
5a+3b=26
5a+3(16-3a)/2=26
10a+48-9a=52
a=4 lei prajitura
b=(16-3×4)/2=2 lei sucul
4+2=6 lei o prajitura si un suc
20 elevi×6=120 lei
deci 100 nu ajung pentru 20 elevi
Mount:
mersi
Alte întrebări interesante
Fizică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă