Pentru 3kg de struguri si 5kg de mandarine s-a platit 44 de lei. Iar pt 5kg de struguri si 10kg de mandarine s-a platit 80 lei. Cat costa 1kg de struguri si 1kg de mandarine??
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
144
3kg s....5kg m.....44lei/×2 5kg s....10kg m....80 lei 6kg s...10kg m...88lei 5kg s....10kg m...80lei 1kg struguri=8 lei 3kg s+5kg m=44 lei 3×8+5kg m=44 lei 5kg m=44-24 5kg m=20 lei 1kg mandarine=20:5=4lei
GeorgeMiritaValentin:
Nu inteleg cv
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă