Pentru 3m de snur rosu si 2 m de snur albastru s-au platit 990 de lei. Stiind ca snurul are acelasi pret, indiferent de culoare, afla: a) Cat costa snurul din fiecare fel b) Cu cat s-a platit mai mult pe snurul rosu decat pe cel albastru. (Afla in doua moduri)
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
a) Cat costa snurul din fiecare fel ?
990 : ( 5 + 2 ) = 990 : 5 = 198 lei un metru de snur
3 m × 198 lei = 594 lei costa snurul rosu
2 m × 198 lei = 396 lei costa snurul albastru
b) Cu cat s-a platit mai mult pe snurul rosu decat pe cel albastru ?
594 lei - 396 lei = 198 lei s-a platit mai mult pe snurul rosu
Al doilea mod: 3 m - 2 m = 1 m ( snurul rosu e mai lung decat cel albastru cu 1 m )
990 lei : 5 = 198 lei costa 1 m de snur ( cat s-a platit mai mult pe snurul rosu)
Alte întrebări interesante
Geografie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă